Utlån av elevdatorer

Just nu är det många frånvarande på skolan, både elever och personal. Det finns förmodligen elever som är hemma i familjekarantän och har viss möjlighet att jobba. För att kunna göra det så behöver flera elever i klass 4-6 tillgång till dator.
I 4-6 är flera av elevernas uppgifter inlagda på Teams och eleverna kan nå dem därifrån.

Om det finns behov för elever att låna hem sina skoldatorer finns bifogat här en pdf-fil med Avtal angående studiedator (klicka på länken så öppnas filen).

Både elev och vårdnadshavare behöver läsa igenom och skriva under för att kunna ta hem sin elevdator så att man kan arbeta med skolarbete hemma vid behov. När den är påskriven lämnar ni den till mentor.

Det här inlägget postades i 4-6. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *