Vecka 13 i 4-6

Hej! 

I måndags hade vi 6:or som vanligt bild på morgonen och där jobbade vi med Keit Haring som är en känd konstnär. 6:orna har haft de senaste 3 veckorna  hålla en hel idrottslektion själva och nu i måndags blev alla klara. Resten av dagen var som vanligt. 

Tisdags hade vi 6:or tyska/spanska. Vi blev även klara med sexualkunskapen på NO-lektionen. På tekniken fick vi välja själva vad vi kan göra av återvunnet skräp och den idén fick Jenny när hon var i Prag på ”Sciences on Stage”.  

I onsdags hade vi arbetspass hela förmiddagen och studiepass på eftermiddagen med Albin P. Efter det hade 4-6 idrott och slutade skoldagen medans 6:orna fortsatte med teknik/engelska och hade idrott och slutade 15:10 

I torsdags hade 6:orna pulspass som vanligt och efter fick de arbetspass en hel förmiddag istället för separata lektioner eftersom det saknades personal. Vi hade värdegrund med Rosa och där pratade vi om vad 6:orna ska göra på skolavslutningen. 

På fredag har vi veckans ord och ska även kolla på Lilla Aktuellt annars är det en vanlig dag förhoppningsvis. 

 

Med vänlig hälsning  

Montessoriskolans elever 4-6!  

Det här inlägget postades i Hänt i veckan. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *