Teknikuppgift åk 4-5

Just nu arbetar vi med teknik i NO/teknik i årskurs 4-5.
Nu har det blivit dags för eleverna själva att konstruera något.

De ska under nästa vecka bygga en konstruktion av material som normalt skulle hamna i avfallskärlen. Konstruktionen ska ha ett ett tomrum från golvet och upp som är minst 10 cm högt och minst 15 cm brett. Konstruktionen ska tåla ett tryck på 6 kg.

Eleverna har i dag fått göra skisser och skriva ned vad de behöver. Eleverna har blivit ombedda att ta med sig saker hemifrån. Så om ni nu har ett barn som vill ta med sig avfall till skolan så är det helt i sin ordning, vi uppskatta gärna om det är urtvättat.

// Ann-Jeanette

Det här inlägget postades i 4-6. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *