åk4-6: Veckan som gått, v. 3

Årskurs 6 jobbar med  Keat Herring på bilden. På SO så jobbar de med Vasatiden. I NO jobbar de med sexualkunskap. Med svenskan så jobbar de med argumenterande text och broschyrer. I matten så jobbar dom med ekvationer och uttryck. På hemkunskapen gjorde dom scones. 

 Årskurs 5 på svenskan jobbar årskurs 5 med argumenterande text med Ann-Jeanette.  På matten jobbar vi med procent, bråk och ekvationer.  På SO jobbar vi med Gleerups digitala läromedel och där jobbar vi med medeltiden. På NO jobbar vi med väder. 

  Åk 4: Vad de jobbar med i ämnena: I SO så jobbade de med Gleerups dom läser om Vasatiden på datorn och på NO jobbade med vid väder. På engelskan så läste deras mentor the Twits. I matten så jobbade vi med bråktal. På svenska så ska dom skriva en saga. På bilden så jobbade de med att göra ansikten av frukt, grönsaker och saker.  

// Två elever i 4-6

Det här inlägget postades i Läsåret 22/23. Bokmärk permalänken.

Ett svar på åk4-6: Veckan som gått, v. 3

  1. Sanne skriver:

    Hej! Vad härligt at läsa vad ni har jobbat med, och mycket uppskattad. Det låter jätte interessant. Tack för att ni delade med oss ❤

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *