4-6 Blogg V.5

Vad 4:or har jobbat med under veckan: På bilden jobbade de med steg för steg bilder. Med SO håller de på att avsluta Vasatiden. Under No lektion så fortsätter de med väder. I matten arbetar de med multiplikation och division. När klassen hade engelska så fick de en stencil och tittade på en film. På textilslöjden fortsätter de med en tyg tavla. I svenska så arbetar de med att skriva en egen saga. När de hade idrott så körde de Lekar och badminton.  

 

Vad 5:or har jobbat med under veckan: MATTE: decimaltal. IDROTT: badminton och lekar. SVENSKA: argumenterande text. NO: väder. SO: vasatiden/stormaktstiden. BILD: ansikten. ENGELSKA:dem läser  mr.stink TRÄSLÖJD: dem sätter ihop en låda. 

 

6or: MATTE: Algebra. SO: Vasatiden. BILD: keit harryng. IDROTT: batmington. NO: magneter. TEXTILSLÖJD: syr väskor. ENGELSKA: dem läser matilda.  

Hälsningar från Veckans bloggskrivare i 4-6

Det här inlägget postades i Läsåret 22/23. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *